Tipy pro začínající chovatele

Pokud si poprvé vezete domů koně, můžete najít inspiraci v níže psaném textu. Jsou to postřehy, spíše v bodech pro zamyšlení, které vídám v různých stájích, některým nepříjemnostem lze ale předejít......

Kůň je tvor, který má jako každý své návyky. Po změně prostředí počítejte s počáteční nedůvěrou, která se může projevovat u některých koní plachostí a u jiných agresivitou, zejména u koní mladých nebo těch, kteří trávili čas bez výrazných životních změn. Každý kůň je jiný, stejně tak každý povahově ladí jinak s rozdílnými lidmi. Vybírejte dobře, nejen původem, ale i pocitem, nebojte se navštívit jedince, kterého si vyberete na celý život, vícekrát.

Do boxu nepatří kohouty na vodu či okna, která se dají rozbít.

Jádro musí být zabezpečeno tak, aby se k němu kůň nedostal ani v případě, že nedopatřením uteče z boxu nebo jiného prostranství.

Strouhání a kování musí být pravidelné, vybírejte kováře dle viditelných výsledků, ne pouze dle referencí, každý kovář má svůj styl a ne každému vše vyhovuje. Potřeba kování se určuje ne dle dogmatu, ale dle potřeb, použití a stavu kopyta koně. Na kamenitých podložích je potřeba jiná, než na měkké trávě, bez dlouhých vyjížděk po tvrdých cestách.

Krmíte-li koně venku, potřebujete zpevněné a nejlépe zastřešené plochy, předejdete nejen nepohodlí koní, ale především podlomům, ze kterých mohou vznikat další obtíže. Plochy se musí pravidelně uklízet.

Budete-li mít koně na pastvinách, sledujte, zda je pro koně dostatek přístřešků, aby se před nepřízní počasí mohli ukrýt všichni, ne jen dominantní jedinci.

Ohradník umisťujeme do takové výše, aby si za něj kůň nenavlékl nohu v případě, že kopne jen po mouše. Stejně tak kolem koní nepatří pletivo nebo podobné ploty o které se nohou koně zranit.

Zavádění na pastvu probíhá postupně, u některých koní i v případě, že jsou na menší trávu celoročně zvyklí. Nezapomínejte odčervovat a kontrolovat zuby.

Začínáte-li s koněm pracovat, je to podobné, jako když sami začnete cvičit - nasvalujeme postupně, nechtějte všechno hned, jinak svého koně odradíte. Zprvu musí pochopit a pak si vytvořit postupně svalstvo na stupeň zátěže, kterou budete požadovat.

Pokud Vás kůň dostatečně nerespektuje (strká do Vás, přehnaně se leká, nechce často někam jít....), nemáte vytvořenou ve vzájemném vztahu dostatečnou důvěru, začněte na zemi (nesmíte tam však zůstat :)) a dejte si čas. Stanovte mu hranice, aby se na Vás mohl spolehnout. Koně jsou jako děti, zkouší, milují a dají se odradit. V případě, že se nemůžete dohodnout, hledejte pomoc, ať se nevytvoří dlouhodobý zlozvyk. Koním nepatří nepřiměřené tresty, ale bez vedení pevné, klidné, stabilní a spravedlivé ruky to nejde.